Cue bid jest odzywką, która wskazuje zainteresowanie wylicytowaniem szlemika lub szlema i pokazuje zatrzymanie I lub II klasy, czyli as lub król, albo krótkość w licytowanym kolorze czyli singleton lub renons. O ile zalicytowanie przez jednego z partnerów pierwszego cue bidu wskazuje zainteresowanie grą premiową i kontynuacją wymiany dalszych cue bidów to ich kontynuacja lub jej zaprzestanie przez drugiego partnera zależy od oceny jego karty: czy posiada nadwyżki punktowe, dobre wartości lub wręcz przeciwnie, np:
1♠
- 2♥
2♠
- 2BA (zawsze forsuje)
3♠
- 4♣ (cue bid treflowy)
Jeżeli otwierający ma minimum lub brzydką rękę (np: 11hcp lub silną rękę ale bardzo brzydkie piki) powinien zakończyć licytację na 4♠, nawet wtedy gdy ma cue bid karowy, gdyż zalicytowanie go wskazuje na nadwyżki i przyjęcie propozycji gry premiowej. Jeżeli jednak siła obu rąk jest duża i kwalifikuje je do gry premiowej dobrze jest sprawdzić licytując cue bidy jak wysoko możemy zawędrować :) Na przykład:
1♥ - 2♣
3♣ - 4♣ (wskazanie silnej ręki i zaproszenie do cue bidu)
lub
1♦ - 2♣
2BA - 4♣ (wskazanie siły, samodzielnego, ładnego koloru i zaproszenie do cue bidu)
Jeżeli nasz partner pomija jakiś kolor licytując cue bid w następnym pokazuje nam w tym pominiętym kolorze brak zatrzymania. W konsekwencji, podjęcie licytowania cue bidów przez drugiego partnera MUSI zapewniać zatrzymanie w kolorze pominiętym wcześniej, np:
1♠ - 3♠
4♦- 4♥
W tym przypadku 4♥ nie tylko wskazuje zatrzymanie w tym kolorze lecz wskazuje zatrzymanie w treflach, gdyż partner nie wskazał go i byłoby nierozsądne podążanie do szlemika lub szlema bez zatrzymania treflowego, w którym mamy na przykład 2 stratne lewy. Przykładowo:
1♠ - 3♠
4♣ - 4♦
4♠ - ?
Widzimy, że otwierający zatrzymał się na 4 pikach, bo brakuje mu cue bidu kierowego. Odpowiadający z zatrzymaniem kierowym musi kontynuować licytację, gdyż widzimy, że otwierający ma bardzo silną rękę, bo inaczej nie rozpocząłby licytowania cue bidów i potrzebny jest mu tylko stoper kierowy do gry premiowej. Zatem 4NT, które jest Blackwoodem.
Wyjątkiem od takiego znaczenia 4NT jest sytuacja, gdy 4NT jest sing off, czyli do gry, na przykład:
1♠ - 3BA
4♥ (krótkość) - 4BA - do gry.
Jeżeli uważamy, że stać nas na więcej, to 5NT może być pytaniem o asy i odpowiedzi będą wtedy takie jak po 4NT.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz